Rumani / Inflacioni ulet në nëntor

28/12/2020 11:34 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintInflacioni i çmimeve të konsumit në Rumani u ul për të katërtin muaj radhazi në nëntor, treguan të premten shifrat nga Instituti Kombëtar i Statistikave. Indeksi i çmimeve të konsumit u rrit me 2.1% në bazë vjetore në nëntor, pas një rritjeje prej 2.2% në tetor. Ekonomistët kishin pritur një inflacion prej 2.2%. Çmimet e ushqimeve u rritën me 3.81% dhe çmimet e mallrave jo-ushqimore u rritën me 0.78%. Kostot e shërbimit u rritën me 2.77%. Në bazë mujore, çmimet […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of