Rumani, kampioni i rritjes ekonomike në Europë në T1 2021

14/06/2021 1:08 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintSipas të dhënave të raportuara nga Eurostat, Rumania është kampione në Bashkimin Europian, me rritjen më të lartë ekonomike në TM1 2021, e ndjekur nga Qipro me një rritje prej 2%, Hungaria me 1.9% dhe Lituania me 1.8%. Krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit të kaluar, PBB-ja e Rumanisë ka saktësisht të njëjtën vlerë, që do të thotë se ekonomia rumune është rikuperuar plotësisht pas pandemisë COVID-19 dhe tani ka nisur rritjen. Pas këtij përparimi, analistët besojnë se ka […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of