Aleanca Perëndimore është në rrezik

23/07/2018 11:27 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintKjo duhet të shqetësojë jo vetëm Europën dhe Amerikën, por të gjithë botën   Amerika bëri po aq sa çdo vend tjetër për të rindërtuar Europën e pasluftës. Në fund të viteve 1940 dhe 1950, ajo ishte nismëtare e traktatit që më pas u bë Bashkimi Europian dhe e NATO-s, aleancës ushtarake që fitoi Luftën e Ftohtë, shkruan The Economist. Shtetet e Bashkuara vepruan pjesërisht nga dëshira e mirë për ta ndihmuar këtë kontinent, por kryesisht sipas interesave vetjake. Amerika […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of