Banka e Shqipërisë / Zgjatet marrëveshja e mbështetjes me likuiditet me BQE-në

08/02/2021 11:02 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintBanka e Shqipërisë dhe Banka Qendrore Europiane (BQE) kanë zgjatur marrëveshjen ekzistuese të mbështetjes me likuiditet deri në mars 2022. Marrëveshja në fjalë i jep Bankës së Shqipërisë akses në huamarrje për një shumë maksimale deri në 400 milionë euro. Pavarësisht se deri tani, kjo marrëveshje nuk ka qenë e nevojshme të përdoret, Banka e Shqipërisë vlerëson se ky instrument rezervë mbetet i dobishëm në kuadër të kujdesit ndaj efekteve të pandemisë mbi tregun financiar. Në dhjetor 2020, BQE vendosi […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of