Indeksi i “The Economist”: Përkeqësohet demokracia në Shqipëri

27/01/2020 8:02 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintShqipëria renditet në vendin e 79-të në Indeksin e Demokracisë 2019, të publikuar nga “The Economist”, i cili jep një panoramë të situatës së demokracisë në mbarë botën në 165 shtete të pavarura dhe dy territore. Indeksi i Demokracisë bazohet në pesë kategori: procesi zgjedhor dhe pluralizmi, funksionimi i qeverisë, pjesëmarrja politike, kultura politike dhe liritë civile. Bazuar në rezultatet e tij në një gamë të indikatorëve brenda këtyre kategorive, secili vend më pas klasifikohet si një nga katër llojet […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of