Kërkesat e Peshkimit të BE-së bëhen ‘molla e sherrit’ për Boris Johnson

14/01/2020 9:40 AM 0 komente

Kryeministri britanik Boris Johnson përballet me betejën e tij të parë të fazës tjetër të Brexit, pasi Komisioni Evropian paralajmëroi se një marrëveshje tregtare këtë vit duhet të përfshijë një marrëveshje peshkimi.

“Qasja ekzistuese reciproke në ujërat dhe burimet e peshkimit duhet të ruhet,” tha krahu ekzekutiv i BE-së, në një prezantim para qeverive të mbetura të bllokut. Çdo marrëveshje tregtare duhet të “mbështetet nga fusha e lojës dhe një marrëveshje peshkimi”, tha Komisioni në dokument, i cili u diskutua midis diplomatëve të BE-së që përgatiteshin për negociatat pas Brexit-it dhe u botua të hënën.

Një diplomat i BE tha që kjo është hera e parë që Brukseli ka bërë një marrëveshje peshkimi një parakusht për një marrëveshje tregtare. Kërkesa rrezikon të shkaktojë një reagim të ashpër në Londër: Johnson i tha shefit të komisionit javën e kaluar se Britania planifikon të rivendoste kontrollin mbi ujërat e saj të peshkimit pas Brexit.

Zyra e kryeministrit lëshoi një deklaratë të qartë: “Ne kemi qenë të qartë se pasi të largohemi nga BE, ne do të marrim përsëri kontrollin e ujërave tona të peshkimit.”

Qeveritë e BE pritet t’i japin Komisionit një mandat për të negociuar partneritetin e ardhshëm të bllokut me Britaninë, sa më shpejt muajin e ardhshëm. Vende përfshirë Francën, e cila do të duhet të aprovojë ndonjë marrëveshje të mundshme, ka të ngjarë të mbështesë kërkesën për një marrëveshje peshkimi, pasi peshkatarët evropianë marrin 50% në 60% të kapjeve të tyre nga ujërat britanike.

Kur ata arritën një marrëveshje mbi kushtet e ndarjes së tyre, të dy palët ranë dakord për të arritur një marrëveshje mbi peshkimin deri në fund të qershorit të këtij viti, pasi është një shqetësim kryesor për Irlandën, Hollandën, Francën dhe Spanjën.

/BLOOMBERG

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of