BMW Seria 8, dëshiron të bëjë GT

11/11/2019 11:53 AM 0 komente

BMW Seria 8 fiton dy dyer dhe bëhet Gran Coupé. Rritet në dimensione dhe kombinohen dy variante të një game për të zgjeruar horizontet, edhe në aspektin e prakticitetit. Në koncesionarë që nga shtatori

 

Në botë ka detyra më të vështira se sa të dizajnohet një coupé duke nisur nga një platformë 3,02 metrash. Sidoqoftë, rezultati duket se i jep të drejtë dizajnuesve të BMW-së: madje edhe me disa dyer shtesë, Seria 8 Gran Coupé, e cila do të jetë në shitje që nga shtatori, di si ta tërheqë vëmendjen. Më shumë se 2.3 centimetra krahasuar me motrat Coupé dhe Cabrio me katër dyer (për një total prej 5.02 metra), Gran Coupé zgjerohet dhe rritet respektivisht tre dhe gjashtë centimetra.

Brenda janë katër ndenjëse luksoze plus një në qendër, që në Mynih e klasifikojnë si “të përshtatshme për distanca të shkurta”. Pjesa më e rëndësishme e këtij prodhimi është motori M850i xDrive, i përbërë nga një 4.4 V8 biturbo me 530 kuaj fuqi dhe moment përdredhës maksimal 750 Nm, por që nuk mungon ai 3.0 me gjashtë cilindra benzine në linjë dhe 340 kuaj fuqi në 840i (edhe me traksion integral) dhe ajo me 320 kuaj fuqi dhe moment përdredhës maksimal 680 Nm (me naftë) në 840d xDrive. E gjitha për vetëm 70 kile më shumë në krahasim me coupé.

Dhe një udhëzues që rrjedhimisht është shpallur si GT e vërtetë.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of