Colonial Pipeline, “gjoba” më e bujshme me Bitcoin

12/07/2021 9:46 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintNjë nga “njollat” që kritikët e kriptovalutave kanë evidentuar shpesh është mundësia që ato krijojnë për kanalizimin e parave nga aktivitete kriminale. Duke qenë një sistem i decentralizuar dhe jashtë kontrollit të ndonjë autoriteti ligjor, zbulimi dhe bllokimi i transaksioneve në këtë sistem është shumë i vështirë. Në muajin maj të këtij viti, disa sulmues kompjuterikë (hakera) arritën të bllokonin sistemin kompjuterik të naftësjellësit Colonial Pipeline, në SHBA, tubacion i cili transporton rreth 45% të karburanteve të Bregut Lindor të […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of