Klientët e EasyJet do të paguajnë edhe për valixhet e dorës, nga 10 shkurti

02/12/2020 4:09 PM 0 komente

Klientët e EasyJet që dëshirojnë të përdorin kabinën e sipërme për valixhet e dorës do të duhet të paguajnë një biletë më të shtrenjtë.

Në një lëvizje e cila ka provokuar kritika në mediat sociale, EasyJet tha se ndryshimet në politikën e saj të bagazhit do të fillojnë në 10 shkurt.

Klientët që nuk blejnë bileta më të shtrenjta do të kufizohen në vendosjen e një çante të vogël dore nën vendin e tyre.

Easyjet tha se ndryshimet do të përmirësonin përpikmërinë.

Por disa klientë reaguan në Twitter, duke e quajtur një “veprim absolutisht të tmerrshëm”. Ndërsa disa të tjerë e mirëpritën lëvizjen, duke thënë se kjo do të lirojë hapësirën e magazinimit.

Aktualisht, të gjithë klientët lejohen të fluturojnë me një çantë dore me madhësi deri në 56 x 45 x 25 cm, duke u mundësuar atyre të vendosin valixhe të vogla me rrota në kabinën e sipërme.

Por sipas rregullave të reja, udhëtarët që dëshirojnë të udhëtojnë me një çantë shtesë të kësaj madhësie si bagazh dore, duhet të blejnë një biletë më të shtrenjtë. Çmimet variojnë nga 7.99 paund më të shtrenjta se një tarifë standarde.

Njerëzit të cilët gjithashtu blejnë një tarifë më të shtrenjtë “Flexi fare” (fleksibiliteti për të ndryshuar datën e udhëtimit pa një tarifë shtesë) ose janë anëtarë të skemës së fluturimeve të shpeshta të transportuesit do të vazhdojnë gjithashtu të lejohen të marrin me vete një çantë të vogël dhe një valixhe dore, në varësi të hapësirës në bord.

Efektet pandemike

Easyjet më parë ka përdorur lejimin e bagazhit për ta dalluar atë nga konkurrentët. Linjat ajrore janë goditur rëndë nga kufizimet e udhëtimit për shkak të krizës së shkaktuar nga koronavirusi dhe kanë kërkuar mënyra të tjera për të ulur kostot.

Në nëntor Easyjet raportoi humbjen e saj të parë vjetore në historinë 25-vjeçare të kompanisë ajrore.

Linja ajrore publikoi një humbje prej 1.27 miliardë paund për vitin deri në 30 shtator, pasi të ardhurat u përgjysmuan. EasyJet pret që vitin e ardhshëm të fluturojë me vetëm 20% të kapacitetit normal./BBC

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of