Lideri i ri grek premton më shumë investime, më pak taksa

08/07/2019 10:02 AM 0 komente

Konservatorët e opozitës greke u kthyen në pushtet me një fitore ‘të çuditshme’ në zgjedhjet e menjëhershme të dielën dhe kryeministri i zgjedhur Kyriakos Mitsotakis tha se ai kishte një mandat të qartë për ndryshimin, duke premtuar më shumë investime dhe më pak taksa. (Lexo edhe: https://www.monitor.al/partia-e-qendres-se-djathte-fiton-zgjedhjet-ne-greqi-profili-i-liderit-te-ri/)

Fitorja duket se u nxit nga lodhja me vitet e ‘shtrëngimit të rripave’ të detyruara nga Bashkimi Evropian, të kombinuara me papunësi të lartë, pasi vendi pothuajse u largua nga eurozona, në kulmin e problemeve të saj financiare në 2015.

Demokracia e re konservatore kishte një rol komandues prej 39.6 përqind të votave, bazuar në 73 përqind të votave të numëruara kundrejt 31.6 përqind për Syriza të kryeministrit të majtë të kryeministrit Alexis Tsipras, tregoi ministria e brendshme.

Mitsotakis tha në një fjalim televiziv se rezultati i zgjedhjeve i dha atij një mandat të fortë dhe të qartë për të ndryshuar Greqinë.

“Unë jam i angazhuar për më pak taksa, shumë investime, për punë të mira dhe të reja, dhe rritje që do të sjellin paga më të mira dhe pension më të lartë në një shtet efikas”, tha Mitsotakis.

Tsipras tha se e respektoi vullnetin e popullit grek.

“Sot, me kokën tonë të lartë, ne e pranojmë vendimin e popullit. Për të sjellë Greqinë aty ku është sot ne kishim marrë vendime të vështiram , me një kosto të rëndë politike, “- u tha ai gazetarëve.

Sot pritet betimi Mitsotakis si kryeministër i ri.

/ REUTERS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of