Editorial

Bizneset me ose pa zë

Ishte viti 2016, kur qeveria e majtë, pak kohë pasi kishte ardhur në pushtet, propozoi një projektligj për anëtarësimin me detyrim të bizneseve në një Dhomë tregtie. Presidenti…

Për një perspektivë të re ekonomike

Gjetja e fuqisë punëtore të kualifikuar është për të dytin vit radhazi shqetësim kryesor i sipërmarrësve, sipas Indeksit të Biznesit të Dhomës Amerikanë të Tregtisë (AmCham Business Index) për vitin 2023. Indeksi u prezantua në Konferencën Ekonomike me temën “Ristrukturimi Ekonomik për një Perspektivë të…

Kosova

Në Kosovë, mbyllen 30 biznese të “muzikës live” dhe “qendrave të masazheve”

Tridhjetë biznese të “muzikës live” dhe të “qendrave të masazheve” janë mbyllur me vendim të Inspektoratit të Tregut. Bizneset janë mbyllur në një aksion të Inspektoratit…


BQK: Mbi 232 milionë euro kredi të reja, depozitat e qytetarëve arritën në 6.07 miliardë euro

Banka Qendrore e Kosovës ka publikuar statistikat e bankave komerciale për muajin maj. BQK thotë se “vlera e përgjithshme…

25/06/2024 11:57 AM

Kosova, një vit e “izoluar” nën masat e BE-së

Kosova vazhdon të jetë në pritje të raportit të përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josef Borrel, dhe të qartësohet…

22/06/2024 10:04 PM

Gjatë vitit 2023, Kosovën e vizituan mbi 620 mijë qytetarë

Në vitin 2023, numri i vizitorëve, vendas dhe të huaj, ishte 621 mijë e 486, prej tyre 42,4%, ishin…

21/06/2024 2:00 PM

Europa

Barcelona ndalon turistët e huaj të marrin apartamente me qira deri në vitin 2028

Barcelona, ​​një destinacion kryesor spanjoll për pushime, njoftoi se do të ndalojë marrjen me qira të apartamenteve për turistët deri në vitin 2028, një veprim i…


Lajme të rreme

Keqinformimi është në rritje. Si vepron ai? Duke e kuptuar më mirë, mund ta luftojmë më mirë, shkruan The…

22/06/2024 10:02 PM

Më në fund, ekonomia e Europës ka filluar të rritet

Ka vetëm një problem me “uljen e butë” të Europës: ekonomia e saj kurrë nuk ka fluturuar me të…

21/06/2024 10:02 PM

Si të merreni me populistët, udhëzues për drejtuesit e kompanive

Bizneset perëndimore po mësojnë si të përshtaten me politika të paqëndrueshme elektorale në mbarë botën, shkruan The Economist  …

21/06/2024 10:00 PM

Rajoni

Gjendja financiare është më e mirë për një të tretën e kroatëve

Gjendja financiare është përgjithësisht më e mirë për rreth një të tretën e kroatëve, dhe të rinjtë tani janë më optimistë se më parë. Siç shkruan…


Kroacia si destinacion për pensionistët. A mund të mësojë nga Portugalia?

Kroacia, më në fund, përfitoi nga viza nomade dixhitale disa vite më parë dhe ishte një sukses. A mund…

30/05/2024 2:52 PM

Gratë në tregun e punës/ Kush qëndron më mirë: Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut apo Serbia

Demokracia për Zhvillim (D4D) e Kosovës ka publikuar sfidat, dhe problemet me të cilat përballen gratë dhe rëndësia e…

15/05/2024 2:00 PM

Sektori kroat i bujqësisë nuk e ka përqafuar (ende) dixhitalizimin

Tani për tani, vetëm rreth 10% e të gjithë sektorit bujqësor kroat po përdor dixhitalizimin. Kjo është një shifër…

15/05/2024 1:41 PM

Të Tjera nga Bota

Çmimet e naftës rriten duke shkaktuar shqetësime për inflacionin

Çmimet e naftës bruto paraqitën fitim dyjavor dhe u rritën në nivelin më të lartë në gati dy muaj javën e kaluar, për shkak të optimizmit…


Nafta pritet të vazhdojë javën e dytë të fitimeve, shenjë përmirësimi e kërkesës

Kontratat futures të naftës së papërpunuar ndryshuan pak ditën e sotme, por pritet të rriten për një javë të…

21/06/2024 2:21 PM

Mark Rutte emërohet kreu i NATO-s

Kryeministri holandez Mark Rutte siguroi mbështetjen unanime të anëtarëve të Aleanca e Atlantikut të Veriut (North Atlantic Treaty Organization,…

20/06/2024 3:30 PM

Emiratet e Bashkuara Arabe do të jenë ‘magneti i pasurisë’ numër 1 në botë, tregon raporti

Emiratet e Bashkuara Arabe do të jenë ‘magneti’ kryesor i pasurisë në botë për të tretin vit radhazi. Ky…

19/06/2024 4:06 PM

Makina

Volkswagen synon të rrisë shitjet e makinave elektrike me panele diellore

Shtëpia automobilistike gjermane thotë se kjo do të reduktojë kostot për drejtuesit me rreth 40%, pasi ata do të mund të përdorin energjinë e tepërt diellore…


Tesla pritet të rrisë çmimet e Model 3 në Europë

Kjo vjen për shkak të taksave shtesë të importit, që ka të ngjarë të vendosen për automjetet elektrike të…

14/06/2024 3:09 PM

Volvo do të prezantojë pasaportën e parë në botë për bateritë EV

Thuajse 3 vjet para hyrjes në fuqi të rregullave   Volvo Cars do të prezantojë pasaportën e parë në…

04/06/2024 4:42 PM

Volkswagen do të ndërtojë makina elektrike me kosto të ulët për të konkurruar rivalët kinezë

Volkswagen do të ndërtojë makina elektrike me kosto të ulët, për të konkurruar më mirë me rivalët e ashpër…

29/05/2024 4:48 PM

Teknologji

Apple, nën akuzë për shkelje të rregullave teknologjike të BE

Të hënën, rregullatorët antitrust të Bashkimit Europian akuzuan Apple se ka shkelur rregullat teknologjike të Bllokut. Akuza mund të përkthehet në një gjobë të rëndë për…


Apple bëhet kompania e parë në botë me vlerë marke 1 trilion dollarë

Sipas raportit BrandZ të Kantar, vlera e Nvidia është trefishuar   Apple është bërë kompania e parë në botë…

12/06/2024 3:39 PM

IDC: Tregu i “wearable” rritet me 8.8% në T I 2024

Por blerësit përqendrohen te modelet më ekonomike   Tregu i pajisjeve wearable e nisi vitin 2024 me rritje të…

10/06/2024 3:31 PM

Nvidia kalon Apple si kompania e dytë me vlerën më të lartë

Vlera e prodhuesit të chip-ave të Inteligjencës Artificiale të Nvidia arriti nivele rekord të mërkurën, duke kapërcyer pragun prej…

06/06/2024 3:58 PM

Menaxhim

Tre arsye pse danezët kanë ekuilibrin më të mirë punë-jetë në botë

Ndoshta ne të tjerët mund të mësojmë prej tyre. Ekuilibri i shëndetshëm punë-jetë është një pjesë kaq e rëndësishme e kulturës daneze, saqë ata mburren me…


Si të ndryshoni kulturën e një kompanie

Nëse jeni drejtues apo sipërmarrës dhe dëshironi të ndryshoni kulturën e kompanisë suaj, përqendrohuni në atë që keni bërë…

22/06/2024 11:00 AM

Tendenca më e re e rikthimit në zyrë

A po ju kërkojnë drejtuesit, që të vini më shpesh në zyrë? Ndërsa kompanitë lëshojnë urdhra për rikthim të…

20/06/2024 1:30 PM

Qytetet më të shtrenjta për emigrantët në 2024

Qendrat më të mëdha financiare të Azisë kanë zënë edhe një herë vendet e para, duke qenë qytetet më…

18/06/2024 2:00 PM

Sport

10 muzetë më të mirë të futbollit në Europë

Më 14 qershor nisi në Gjermani, Kampionati Europian i Futbollit, Euro 2024. Është e vështirë të mos përfshihesh nga emocionet e futbollit kur zhvillohet një turne…


Sa vlen Euro 2024, të ardhurat, kostot dhe ndikimi në vendin pritës

Një xhiro të ardhurash thuajse 2.5 miliardë euro, që do të sjellë më shumë se 1 miliard euro në…

14/06/2024 5:02 PM

Forbes / 50 atletët më të paguar në botë

Revista e specializuar “Forbes” publikoi edhe për vitin 2024 klasifikimin e atletëve më të paguar në botë. 10 atletët…

17/05/2024 12:20 PM

Raporti / Migrimi i lojtarëve është ende një trend në rritje

Studimi i fundit i CIES Football Observatory zbuloi një rritje të lojtarëve të huaj për vitin 2024, duke shënuar…

15/05/2024 5:22 PM

Life Style

Vende të bukura në Europë ku mund të jetoni duke shpenzuar më pak

Në foto: Tbilisi, Gjeorgji Ëndërroni të jetoni në Europë, por jeni të shqetësuar për koston e jetesës? Apo ndoshta jeni duke kërkuar për një vend të…


Vizitoni këto shtete në Europë në vend të destinacioneve të nxehta verore

Shpëtoni nga vapa, zbuloni destinacione të bukura verore   Po planifikoni pushimet verore? Ndërsa disa vende europiane mund të…

23/06/2024 11:30 AM

Këto dy vende europiane së shpejti do të lidhen me një tunel nënujor

Tuneli Fehmarnbelt do të lidhë Danimarkën dhe Gjermaninë nëpërmjet një udhëtimi me tren 7-minutësh. Projektet e transportit po bëhen…

21/06/2024 12:00 PM

Destinacionet më të mira për të festuar solsticin e verës në Europë

Teksa kohëzgjatja e ditës arrin maksimumin, Europa po përgatitet të festojë “Midsummer” (mesin e verës). E shënuar në ose…

19/06/2024 1:00 PM