Nafta e qëndrueshme, pasi rastet e reja me Covid-19 zhvlerësojnë lajmet për vaksinën

09/12/2020 10:40 AM 0 komente

Çmimet e naftës shënuan pak ndryshime, teksa shteti më popullor i SHBA-ve shtrëngoi bllokimin e tij pandemik me afrimin e Krishtlindjeve dhe rastet COVID-19 u rritën në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë. Kjo situatë ka zbehur optimizmin në lidhje me lajmet pozitive për vaksinat.

Kontratat e të ardhmes të treguesit referencë europian Brent u luhatën në 48,84 dollarë për fuçi, duke fituar 5 cent. Sh.B.A. Kontratat e të ardhmes së treguesit referencë së SHBA-ve, West Texas Intermediate (WTI) ranë me 16 cent në 45,60 dollarë për fuçi.

“Çmimet luhaten lart e poshtë nga lajmet midis shqetësimit për bllokimet në javët e ardhshme dhe pritjeve për një vaksinë që do të vijë më shpejt sesa ishte parashikuar, gjë që ndikon pozitivisht,” tha Phil Flynn, analist i lartë në Price Futures Group në Çikago.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of