Rasti i Hungarisë, humbjet që krijoi kreditimi në valutë

19/02/2018 12:19 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintKreditë në valutë të huaj në vendet e Europës Qendrore dhe Lindore ishin një formë mjaft e zakonshme e huadhënies deri në krizën e vitit 2008-2009. Hua të tilla të marra kryesisht në franga zvicerane, u bënë burim i madh financimi në Hungari, Poloni dhe Kroaci. Në Hungari, kreditë në franga zvicerane (CHF) arritën në 10,6% të PBB-së, në Poloni 7,4% në fillim të viteve 2009, sipas të dhënave nga bankat kombëtare të vendeve përkatëse. Për shkak të nivelit më […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of