Selaniku dhe Serra në karantinë, bllokimi mund të zgjerohet në të gjithë vendin

03/11/2020 11:25 AM 0 komente

Qeveria greke po konsideron të zgjerojë në mbarë vendin bllokimin e plotë të njoftuar për Selanikun dhe Serra-n të hënën, nëse kufizimet e reja që hynë në fuqi sot nuk sheshojnë nivelin e infeksioneve.

Duke filluar nga sot qytetarët e të dy rajoneve nuk mund të dalin kot nga shtëpia, ata duhet të dërgojnë SMS në Sekretarinë e Përgjithshme për Mbrojtjen Civile, duke përmendur arsyen e tyre për të dalë jashtë shtëpisë së tyre, një masë e zbatuar në bllokimin e pranverës gjatë valës së parë të pandemisë.

Shtetrrethimi do të zbatohet nga ora 21:00 deri në 5 të mëngjesit. Gjatë kësaj kohe, njerëzit do të largohen nga shtëpia vetëm për arsye shëndetësore ose për punë. Të gjitha fluturimet jo-thelbësore nga dhe nga Selaniku do të pezullohen.

Vendimi, i cili erdhi pas një rritje të shpejtë në fundjavë, do të aplikohet për dy javë.

Qeveria është e gatshme të shtrijë “modelin e Selanikut” në të gjithë vendin nëse ndodhin shpërthime të ngjashme, shkruan Kathimerini.

Ekziston një shqetësim i madh nëse Athina mund të ketë “infeksione të fshehura” për shkak të popullsisë së saj të madhe.

Shtetrrethimi dhe përdorimi i detyrueshëm i maskave në vendet publike janë në fuqi për të gjithë Greqinë, ndërsa në zonat me rrezik më të lartë, përfshirë Athinën dhe Selanikun, baret dhe restorantet janë mbyllur së bashku me kinematë dhe teatrot.

Autoritetet shëndetësore njoftuan të hënën 1,152 raste të reja, ndërsa shtatë persona humbën jetën si pasojë e virusit.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of