Diskutimet e eurozonës përqendrohen te Italia

05/11/2018 10:08 AM 0 komente

Ministrat e financave të eurozonës që mblidhen të hënën në Bruksel do të diskutojnë shkallëzimin e diskutimeve për buxhetin e Italisë me BE ndërsa blloku pret që qeveria në Romë të përgjigjet ndaj ‘qortimit’ të pashembullt që mori dy javë më parë.

Diskutimi vjen pasi Italia i kërkohet të dorëzojë planet e shpenzimeve të rishikuara deri më 13 nëntor, pasi Komisioni Europian në thelb refuzoi buxhetin e vendit për 2019, duke thënë se kjo përbën një devijim të qartë nga rregullat fiskale të miratuara bashkërisht. Pavarësisht paralajmërimeve të përsëritura, kryeministri Giuseppe Conte ka thënë se nuk ka “Plan B” për programin fiskal, duke treguar se qeveria nuk ka ndërmend të përmbushë kërkesat e BE.

Zëvendëskryeministri i Italisë i tha Financial Times në një intervistë të botuar të dielën se ai beson se planet e diskutueshme të shpenzimeve të Romës do të bëhen “një recetë” për ringjalljen e rritjes evropiane dhe se kontinenti është gati të braktisë masat shtrënguese dhe të përqafojë afrimin e deficitit të presidentit amerikan Donald Trump.

Duke pasur parasysh hezitimin e qeverisë populiste për të rishikuar buxhetin e saj, përplasja me Brukselin është vendosur të përshkallëzohet më tej në javët e ardhshme. Në takimin e tyre të hënën, shefat e financave ka të ngjarë të mbështesin qëndrimin e komisionit ndaj Italisë, diçka që tashmë janë bërë nga ndihmësit kryesorë të tyre, të cilët debatuan këtë çështje muajin e kaluar.

Sapo Italia t’i përgjigjet komisionit, krahu ekzekutiv i BE do të ketë tre javë për të publikuar vlerësimin përfundimtar – gjë që mund të përfshijë nxitjen e një procedure që përfundimisht do të çonte në sanksione financiare për qeverinë në Romë. Dënimi mund të arrijë 0.2 përqind të prodhimit ekonomik vjetor të vendit.

Refuzimi i komisionit vjen pas muajsh mosmarrëveshjesh dhe tensionesh mbi objektivat e shpenzimeve, të cilat vetë Italia pranon, në kundërshtim me rregullat e BE. Italia ka raportin më të lartë të borxhit në zonën e euros pas Greqisë.

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of