4 mln vdekje të raportuara, janë administruar rreth 3.3 mld doza vaksinash në botë

08/07/2021 5:34 PM 0 komente

Shtetet e Bashkuara udhëheqin botën me numrin më të lartë të raportuar të vdekjeve, me më shumë se 600 mijë, ndjekur nga Brazili dhe India.

Numri zyrtar global i të vdekurve nga Covid-19 ka arritur në 4 milionë, afërsisht i barabartë me popullsinë e Los Anxhelosit, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe ekspertët e shëndetit publik kanë deklaruar se numri, i cili vjen gati një vit e gjysmë pasi virusi u shpall pandemi, është ende një nënvlerësim i numrit aktual për shkak të vdekjeve të pa raportuara ose të humbura në të gjithë botën.

Më shumë se gjashtë muaj pasi vaksinat u bënë të disponueshme, vdekjet e raportuara nga Covid-19 në të gjithë botën kanë rënë në rreth 7,900 në ditë, nga 18 mijë në ditë që kaluan në janar, raportoi Associated Press.

Bota po rifiton një ndjenjë të normalitetit, me të dy turnetë e shtyrë të sportit Euro 2020 dhe Lojërat Olimpike të Tokios që po mbahen këtë verë.

Ekonomia botërore gjithashtu ka filluar të rimëkëmbet pas goditjeve nga kufizimet e koronavirusit, madje edhe anijet e lundrimit, një vektor i hershëm për përhapjen e virusit, po rinisin udhëtimet pas një pauze prej më shumë se një viti.

Ekzistojnë gjithashtu shqetësime në lidhje me pabarazitë ekonomike dhe sociale të krijuara dhe përkeqësuara gjatë pandemisë.

Muajin e kaluar, udhëheqësit e shtatë vendeve më të pasura të botës G7 ranë dakord të dhurojnë 1 miliard doza vaksinash në vendet e varfëra gjatë vitit të ardhshëm për të ndihmuar në mbylljen e hendekut të pabarazisë, por angazhimi bie shumë larg nga 11 miliardë doza për të cilat OBSH ka thënë se duhen për të vaksinuar të paktën 70 për qind të popullsisë së botës.

Pothuajse 3.3 miliardë doza vaksinash janë administruar në të gjithë botën.

Vetëm 1 për qind e njerëzve në vendet me të ardhura të ulëta kanë marrë të paktën një dozë, sipas të dhënave nga Universiteti i Oksfordit në Mbretërinë e Bashkuar.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of