Frika e deflacionit, Rritja e parasë gjithsej, më e ulëta nga vitet 2000

21/03/2016 2:49 PM 0 komente
ILLUSTRATION - Der Schriftzug "Deflation" steht auf einem Tisch zwischen weiteren Scrabble-Buchstaben, aufgenommen am 30.07.2009 in Berlin. Foto: Soeren Stache +++(c) dpa - Report+++

Paraja që qarkullon në ekonomi ka shënuar rritjen më të ulët të paktën që nga viti 2002, kur raporton të dhënat Banka e Shqipërisë, një tregues direkt ky i ngadalësimit të ekonomisë dhe që është reflektuar edhe në rritjen e dobët të çmimeve, duke ngjallur frikën për deflacion. Sipas serive kohore të Bankës së Shqipërisë, agregati M3 (paraja në qarkullim përfshirë depozitat) u rrit me 22.7 miliardë lekë në vitin 2015, nga 46 miliardë lekë vitin e mëparshëm dhe më […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of