Jeni duke lexuar në: Art

Abonohuni:

Marrja e shtetësive nga shqiptarët në BE

390 mijë shqiptarë kanë marrë shtetësi në një prej vendeve të BE në 15 vitet e fundit, rekord në Ballkan. Kryesojnë Greqia dhe Italia. “Monitor” ka përpunuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« August 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
      1 2 3 4
5* Statistikat e Kulturës all day
6 7 8* Të dhëna të pasqyrave financiare të bankave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10 11
12 13* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
14* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Treguesit Demografikë all day
15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16 17 18
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
* Tregtia e Jashtme all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22* Të huajt dhe azilkërkuesit në Shqipëri all day
23* Lëvizjet e Shtetasve all day
24 25
26* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
27* Ekonomia dhe buxheti all day
* Statistikat e Transportit all day
28 29* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial i shoqërive të kursim-kreditit all day
30* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Lejet e Ndërtimit all day
31  

Zvicër, lind në Luzanë lagjja e artit

Luzanë, e cila ndodhet pranë liqenit të Gjenevës, është një qytet zviceran, në të cilin është rritur gjithnjë e më shumë numri i turistëve. I famshëm për Muzeun Olimpik dhe…

Holanda dhe Shekulli i Artë / 2019, viti i Rembrandt

2019-a shënon 350-vjetorin e vdekjes së Rembrandt van Rijn. Vepra e mjeshtrit të madh dhe periudha gjatë së cilës jetoi, do të përkujtohen në Holandë gjatë gjithë vitit 2019 me…

Da Vinçi, udhëtim në gjurmët e një Gjeniu

2019 shënon 500-vjetorin e vdekjes së Leonardo da Vinçi, një nga figurat-ikonë të historisë së njerëzimit – piktor, shpikës, arkitekt, studius. Një Gjeni.   Platforma Virail sugjeron një itinerar në…

Tavanet artistike më të bukur në botë

Çdo herë që vizitoni një vend të ri është e nevojshme t’i mbani mirë sytë hapur – mrekullia mund të fshihet kudo. Dhe nuk po flasim vetëm për peizazhe. Edhe…

IK LAB, një ndër galeritë më të bukura të artit në botë

IK LAB ndodhet në Meksikë. E zhytur në natyrë, në një distancë të afërt nga Tulum. Për ta projektuar, Santiago Rumney Guggenheim bashkëpunoi me Jorge Eduardo Neria Sterkel, me një…

Shtëpia më e lumtur në botë…

Nëse mendoni se nuk ekziston një ndërtesë, që mund t’ju vjedhë buzëqeshje të gjithëve që e shohin dhe t’i sjellë në humor të mirë ata që punojnë aty, duhet ta…

Festivalet më të mirë verorë në Shqipëri

"Culture Trip", një faqe e cila publikon artikuj për artin, arkitekturën, kulturën, modën, letërsinë etj., nëpër botë, i ka kushtuar një artikull Shqipërisë dhe festivaleve më të mirë verorë që…

19 biblioteka të mrekullueshme nëpër botë të cilat ia vlen t’i vizitoni

Richard Silver është një fotograf 56-vjeçar nga Nju Jorku dhe seria e tij e fotografive me biblioteka nga gjithë bota është e mrekullueshme. Duke folur për BuzzFeed, Silver shpjegon: “Si…

10 muzetë më të mirë të artit bashkëkohor nëpër botë

Sot ju mund të eksploroni gjatë gjithë ditës Google Arts and Culture, por nuk është njësoj sikur të kesh përballë një vepër arti të mrekullueshme. Kur ju vizitoni një vend…

Festivale muzikore në vende të pazakonta në Europë

Në Europë, në muajt e ardhshëm do të zhvillohen disa festivale muzikore të mrekullueshëm, disa prej të cilëve edhe në vende të çuditshme. Nga anije kroçerë në kështjella e manastire...…

Dita Botërore e Librit / Zakone të leximit të njerëzve të suksesshëm

Dita Botërore e Librit dhe e të Drejtave të Autorit lindi nën patronazhin e UNESCO-s në vitin 1996 për të nxitur leximin, botimin e librave dhe të drejtën e autorit.…

Teatrot më të bukur në Itali

Italia është e pasur me Teatro të bukur dhe historikë Operash, shumë prej të cilëve funksionojnë ende si të tillë. Artdashësit duhet të vizitojnë të paktën një teatër në Itali…

20 muze të rinj që do të hapen në Europë gjatë 2018

Shumë qytete shpresojnë, por vetëm disa prej tyre ia dalin mbanë. Për të ndezur motorin e një revolucioni të vogël apo të madh kulturor urban duhet të paktën një nga…

Një udhëtim në hotelet-muze nëpër botë

Galeri arti në holl. Vepra arti të të rinjve të talentuar. Dhoma të personalizuara nga artistë të mëdhenj. Instalacione apo koleksione private të cilat ekspozohen vetëm për të ftuarit. Ekzistojnë…

Qytetet më të bukura për të pasionuarit e librave

Ju pëlqen të lexoni? Nëse jeni lexues të pasionuar dhe nuk e dini ende se ku të shkoni me pushime, ja disa nga destinacionet ideale për ju. Të pasura me…

Minsk, Biblioteka Kombëtare i ngjan një diamanti gjigant

Kryeqyteti i Bjellorusisë, Minsk, është “shtëpi” e Bibliotekës Kombëtare të vendit. Një bibliotekë e cila ka një arkitekturë të veçantë, që i ngjan një diamanti. Ose ndoshta një anije kozmike.…

TripAdvisor/ Muzetë më të mirë në botë për vitin 2017

TripAdvisor ka shpërndarë “Çmimet Oskar” për muzetë më të mirë për vitin 2017. Muzetë janë vlerësuar në bazë të një algoritmi që merr në konsideratë sasinë dhe cilësinë e përshtypjeve…

10 muzetë më të vizituar në botë

Themed Entertainmend Association, një organizatë ndërkombëtare jofitimprurëse, e cila punon në fushën e mikpritjes dhe argëtimit zbulon dhjetë muzetë më të vizituar në botë sipas një analize statistikore të numrit…